Rekordní návštěva ligy, 33333 a "Kouřil show"

ECHO SOBOTY V NBL Rekordní ligová návštěva této sezony, čítající 4253 diváků v pardubické aréně, proslulý saxofonista Felix Slováček hvězdou utkání Kooperativa NBL, 33333 korun na charitu, řádění Radovana Kouřila v pěkné rovině, 16 trojek Opavy i bleskový olomoucký šach mat v závěru. To je výčet ústředních zpráv ze sobotního dění 12. kola.

Tři minuty v závěru stačily

Nová huť v posledních týdnech naděluje dárky víc, než je zdrávo, a výjimkou nebyl ani její domácí duel 12. kola proti Hanákům. Po vyrovnaných 31 minutách hosté ze stavu 74-70 nastavili šňůru 0-14, jíž rozhodli o triumfu 81-91. Byla to třetí domácí porážka Ostravy, z toho druhá v řadě. A celkově už šlo o čtvrtou prohru NH za sebou.

V klíčové tříminutové sekvenci nejprve udeřili z trojek Marek Sehnal a Palyza, Douglas skóroval z útočného doskoku, Dunans s Palyzou z nájezdů a Dunans výtečný úsek Olomoucka (na 74-84) završil dunkem. Domácím tu totálně zvlhl střelecký prach a naopak hosté, kteří podporováni početnou skupinou svých fanoušků ovládli 4. čtvrtinu 10-23, se tu až příliš snadno dostávali do nitra soupeřovy obrany. Přitom v předchozím průběhu to byli spíš Hanáci, kdo měli problémy s dokořán otevřenými defenzivními okny.

Ligový top skórer Palyza vítězům zařídil 24 bodů, Douglas 14 s 10 doskoky (ač už do půle měl 3 fauly), Norwa 14 se 7 doskoky a nový 215 vysoký chorvatský centr Josip Mikulič stihl v premiéře 12 bodů za 16 minut, z toho 10 už do poločasu. Olomoucku patřily dvojky (38/16 – 37/25), šestky (13-17), body zpod koše (30-44) i produkce laviček (19-33) a Novou huť nespasily ani lepší trojky (12-8). Za domácí se nejvíc prosadila zahraniční legie: Alleyn (18+7 asistencí), Boggs (17), Nick Smith (13), Zaharijevic (12+7 doskoků) a Stanojevič (11).

Sólo pro Radovana a 16 trojek!

MVP utkání Radovan Kouřil, autor 13 bodů, 11 asistencí (na jedinou ztrátu), 6 doskoků i 2 zisků za 36 minut, si naložil při absenci Zbránka a především rozehrávače Šiřiny opavský tým do batohu a velkolepým způsobem jej dovedl k vítězství 80-91 na palubovce Kolína, kde si Slezané otevřeli trojkovou střelnici ala Houston Rockets (43 pokusů, 16 tref). Je to už čtvrtá domácí porážka Medvědů za 12 kol soutěže.

O všem důležitém rozhodla už opavská smršť v první čtvrtině (16-30) se 6 trojkami, z nichž 4 měly podpis forwarda Švandrlíka. Klíčové byly poslední tři minuty, kdy domácím skore za řízení Kouřila (2 body, 3 asistence, zisk a 2F+) uteklo ze 14-18 na 16-30. Po druhé čtvrtině, v níž Medvědy obtěžkávaly ztráty i technické chyby, hosté z dalších trojek i na vlně útočných doskoků ulétli až na 34-56, a i když domácí se ve třetí čtvrtině na ramenou Thompsona, Šafarčíka, Waltona a Šouly vyšplhali z 34-61 na 61-70 a v úvodu čtvrtého dějství až na 63-70, Opavě okamžitě přispěchal pomoct bleskovými 5 body a asistencí Kouřil a udržel tým na úrovni téměř 10 bodů. Medvědi už se pak na nebezpečný rozdíl nedostali a jejich kouč Beneš v závěru inkasoval i druhou technickou chybu.

Vítěze vedle Kouřila tlačili i Gniadek (21+14 doskoků), Klečka (15), Švandrlík (15, trojky 9/5) a Jurečka (11). Za Kolín (bez Pajoviče a dlouhodobých absentérů Vocetky a Bratčenkova), který stihl jen 9 trojek, kontrovali Thompson (20), Šafarčík (16), Walton (14), Číž (11) a Machač (10+8 doskoků). Opava i přes záplavu odpálených trojek udržela vyrovnané body zpod koše (32-34) a díky převaze na útočném doskoku (6-17, body z druhých šancí 10-19) měla i o 17 střel víc. Opava stejně jako Kolín rotovala výrazněji sedm mužů, dva další hráli skromné minuty, přesto náhradníci přestříleli ty domácí 9-27.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté to tady zvládli velmi dobře. Jak je kolega Petr Czudek šťastný, tak jsem já zklamaný, protože kdy jindy porazit Opavu, než když přijede bez dvou opor. Bylo to utkání dvou rozdílných poločasů. Výrazně lepší Opava v první půli, výrazně lepší Kolín ve druhé. Manko 27 bodů se nám ale nepodařilo dotáhnout. Zavinili jsme si to sami. Do utkání jsme vstoupili nekoncentrovaní, byli jsme všude o krok pozdě. A když se k tomu dostane Opava do toho svého vířivého pohybu, tak se velmi těžko zastavuje. Za mě vyhrála Opava zaslouženě, jak dominovala prvních 25 minut na hřišti. A nám se to za zbylých patnáct minut nepodařilo stáhnout.“

Jiří Šoula (guard BC GEOSAN Kolín): „Zápas dvou rozdílných poločasů. My jsme se nedokázali koncentrovat, abychom omezili určité chyby, které jsme si řekli, nic jsme neubránili a Opavě nechali udělat vysoký náskok do poločasu. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, ubránili jsme Opavu, ale tak velký náskok jsme nedokázali smazat. Prohráli jsme si zápas v prvním poločase.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Mám obrovskou radost, protože v Kolíně se nevyhrává jednoduše. Za tu kariéru, co jsem tady koučoval nebo hrál, tak je to tady obrovsky těžké. Nám pomohl zápas s Nymburkem, kluci byli rozehranější, bylo to vidět. Kolín se v prvním poločase trošku hledal. Získali jsme 27 bodový náskok. Ale v basketu je to vždy jak na houpačce, tak jsme věděli, že ve druhé půlce Kolíne nebude mít co ztratit, zjednoduší hru, budou napadat náš koš. Naše uspokojení a hra Kolína se sečetly a najednou jsme měli pomalejší nohy, pak jsme něco netrefili a zápase dostal až na plus osm bodů pro nás. Pak měl Kolín ještě dvě otevřené trojky, ale naštěstí netrefil. My jsme viděli zápas, kdy tady Kolín otáčel zápas z dvanácti bodové ztráty proti Pardubicím asi minutu do konce, takže jsme měli trošku obavu. Za vítězství jsem hrozně rád, protože my letos moc vítězství nemáme, my spíše sympaticky prohráváme, a proto toto vítězství je pro nás jako živá voda. Doufáme, že to přetavíme v nějaké další vítězství v následujících zápasech.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „V prvním poločase nám vycházely rychlé protiútoky díky naší zatažené obraně, kterou jsme proti Kolínu chtěli hrát. Kolínu tam moc střel nepadalo. My jsme se díky slušnému doskoku dostávali k těm rychlým protiútokům, měli jsme tam mnoho otevřených střel. Bylo znát, že po reprezentační pauze nebyl Kolín ještě v takové herní pohodě. Vybudovali jsme si hodně velké vedení, a jak to bývá v basketu, tak to je většinou problém, protože my jsme si to vedení museli dvacet minut hlídat, a naopak Kolín neměl co ztratit a šel do toho, střílel a padalo mu to. Naštěstí jsme si ale vítězství pohlídali.“

Mistr stopnul Beksu na 70 před 4253

Sportovní část hudebně-basketbalové show „Hrajeme spolu za Pardubice V“ měla jednoho krále. Byl jím tým mistra, který rozehraný ze čtvrtečního mače v Opavě i z reprezentačního okna měl větší herní jistotu a už s forwardem Hrubanem ve hře si bez problémů v pardubické aréně došel pro vítězství 70-90, nejvíc jištěné Jaromírem Bohačíkem (16), Wrightem (14, z pole 6/6) a Bendou (10+7 doskoků).

Domácím sice patřil díky bodům Jacksona a trojkám McGaugheyho úvod (15-10 po 5 minutách), ale Nymburk se po třech ztrátách rychle srovnal, od druhé čtvrtiny, vyhrané 11-26, přivřel dveře v obraně a na zádech především Wrighta se ve druhém dějství vyšvihl za 4,5 minuty z 25-23 do trháku 29-39, a to za pomoci dvojek a urychlení přechodové fáze.

Zejména pardubičtí Američané se tu tlačili do složitých zakončení, nenutili obranu hostů pracovat, a když se k tomu přidala sebedestruktivní směs přihrávkových ztrát, skončil poločas 36-46 při o 20 procent úspěšnější palbě mistra. Ten pak podřadil v úvodu druhé půle, kde třikrát udeřil z útočného doskoku (za aktivity Martina Peterky) a z náskoku 38-57 po necelých 3 minutách se odrazil ke klidnému zbytku utkání. Domácí se už znovu nedokázali zmobilizovat.

Jejich střelecké šiky vedli Jackson (23), Benjamin (12), Williams a McGaughey (po 10). Nymburk dominoval ve dvojkách (45/15 – 52/30), v bodech zpod koše (24-46), z druhých šancí (5-21), v produkci laviček (11-36) i na doskoku (34-51).

Duel navštívila rekordní návštěva této ligové sezony 4253 diváků a na charitativní účely, ve prospěch farmy Apolenka, organizátoři věnovali částku 33 333 korun.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Hodnocení je negativní. Naším největším problémem bylo to, že jsme nehráli tak, jak jsme se domluvili. Nechávali jsme nymburskému týmu hodně zakončení z protiútoků, také měl hodně útočných doskoků. Řekl bych, že na vině byla nedostatečná aktivita. Samozřejmě, měli jsme pauzu více než dva týdny, ale nechceme se na tohle vymlouvat. Tohle nebyl důvod naší porážky, tím byly jednoduché koše soupeře.

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Začátek nebyl špatný, ale našimi chybami a jednoduchými koši Nymburka jsme se dostali do ztráty kolem 10 bodů. Místo toho, abychom se to snažili postupně stáhnout, jsme začali pálit zběsilé střely na začátku útoků, které jsme nedávali, Nymburk ještě výrazněji odskočil a bylo v podstatě hotovo. Pak už bylo těžké hrát.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím, že energie a snaha byly na naší straně vidět. Trochu jsem se toho bál - věděli jsme, že nás v Pardubicích čeká těžký zápas, navíc většina našeho týmu nedávno hrála reprezentační utkání. Nicméně jsem spokojen s výsledkem zápasu. Klíčové bylo, že ve druhé čtvrtině jsme zagresivnili obranu. Po vyrovnané první čtvrtině jsme si zvykali na tempo zápasu, zlepšili jsme obranu a to rozhodlo.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to pozitivní zápas. Ve třetí čtvrtině jsme si udělali relativně slušný náskok. Trenér nás o přestávce upozorňoval, že Pardubice na nás trošku vlítnou, ale my jsme na začátku třetí čtvrtiny výborně přečetli pár situací a udělali jsme si rozhodující náskok. Celkově jsme hráli konzistentně po celý zápas, neměli jsme takové výkyvy jako Pardubice, což v dnešním basketbale rozhoduje.“